Меддопомога » Блог » Як вилікувати анальну тріщину швидко та надовго?
Як вилікувати анальну тріщину швидко та надовго?
Анальна тріщина відноситься до так званих «маленьких» хвороб, які не загрожують життю та загальному здоров’ю організму. Тому багато пацієнтів вважають за краще пустити все на самоплив і перетерпіти. Але це не той випадок.
Тріщина заднього проходу – захворювання вкрай підступне. Це одна із тих рідкісних хвороб, які виникають раптом. Більшість людей може згадати той момент, коли щось «тріснуло» і з’явився пекельний біль та кров. Так і є – стався надрив (тріщина) слизової зовнішньої частини анального каналу, тобто у районі сфінктера. Попри відносно невеликі розміри, до 2 см завдовжки, таке пошкодження приносить масу незручностей та болю. Тому, якщо щось лопнуло, тріснуло, порвалося тощо, з’явився біль, кров та свербіж під час дефекації – одразу вирушайте у проктологію.
Чому одразу проктологія?
Проктологи вказують, що це захворювання відноситься до швидко виліковних, але якщо їх лікувати відразу. Анальна тріщина викликає спазм сфінктера, який своєю чергою ускладнює дефекацію, а гострий біль провокує психологічну заборону на спорожнення кишечника, виникає запор, калові маси кам’яніють і перше випорожнення посилює проблему.
При тривалій відсутності лікування постійно спазмовані м’язи сфінктера атрофуються і замінюються звичайною сполучною тканиною, яка не здатна на достатнє розтягування. В іншому випадку при атрофії м’язи перестають виконувати своє призначення і починається нетримання калових мас.
Як проходить лікування анальної тріщини
Консервативні методики лікування:
- щадна дієта, з переважанням м’якої їжі та підвищеним вживанням води;
- теплі сидячі ванни по 15-20 хвилин із застосуванням трав’яних зборів;
- теплі грілки;
- клізми перед дефекацією, з додаванням кровоспинних, протизапальних, знеболювальних засобів;
- прийом знеболювальних та спазмолітичних засобів;
- свічки, компреси, гелі та мазі;
- фізіотерапія;
- використання обмивання прохолодною водою замість туалетного паперу.
Нехірургічні методи:
- новокаїнова блокада;
- розтягнення сфінктерного кільця (тільки у проктології).
Оперативне лікування:
- висічення тріщини заднього проходу;
- висічення з ушиванням;
- висічення з розсіченням сфінктера;
- операція по Рекам’є, що направлена на прибирання спазму сфінктера та видалення пошкоджених тканин для запобігання рецидивам.
Градація методів лікування анальної тріщини
М’які консервативні методи актуальні для гострої тріщини заднього проходу, що тільки з’явилася. Якщо вона не обтяжена тяжкими захворюваннями та запальними процесами, з’явилася в результаті механічного пошкодження, то за 5-7 днів проблему буде вирішено.
При затягуванні з початком лікування процес одужання подовжується до 2-3 тижнів, додатково застосовуються більш активні способи впливу. Але уникнути оперативного втручання шанси ще досить великі.
Коли анальна тріщина перейшла в хронічну стадію, обзавелася рубцевою тканиною і «сторожовими горбками», то позбутися її набагато складніше. Безумовно, проктологи почнуть лікування зі щадних методів, але ефективність їх на цьому етапі набагато нижча. Якщо з’явилися ускладнення, ущільнення анального кільця, деградація м’язової тканини чи свищ, то без оперативного втручання не обійтися. Крім того, вона може спровокувати геморой, парапроктит або надати доступ інфекції до глибоких шарів тканин. Тоді вже доведеться проводити комплексне лікування та використовувати найрадикальніші методики.
Поділитися